Caterpillar
Sanayi Üretimi

1992 yılında, Philippe Baurant, Belçika Gosselies'teki Caterpillar Tesisleri'nde maliyet muhasebesinden insan kaynakları bölümüne geçerken, kurum içindeki, özellikle de liderler ile takımları arasındaki iletişimi geliştirmeyi umuyordu.

Bu konuya ilişkin tesis müdürü ile görüşmeleri esnasında, kurumda daha önceden kullanılmış bulunan Hersey ve Blanchard'ın Çok Boyutlu Liderlik programını inceledi ve programı canlandırmaya karar verdi.

Baurant'ın bir sonraki adımı Belçika'daki Blanchard International temsilcileri ile görüşmekti. Bu görüşmede Çok Boyutlu Liderlik II (ÇBLII) Modeli'nin ek faydalarından haberi oldu.

Baurant öncelikle Blanchard'ın Çok Boyutlu Liderlik II Eğitmen Eğitim Süreci'ni tamamladı. Sonraki adımda, Caterpillar Akademisi'nde beş yıl süreyle bu yeni modeli kuruma yaydı.

ÇBLII programı tesis yöneticileri arasında o kadar etkili oldu ve kabul gördü ki, Baurant bu anlayışın sadece kurum içinde değil, çalışanların kişisel ve kamusal yaşamlarında da bir fark yaratacağına, insanları kişisel olarak güçlendireceğine inanarak, sistemi tesisin tamamına yaymayı düşündü. Blanchard yetkilileri ile görüşmesi sonucu, bunun için en iyi adımın, haftalık maaş alan çalışanlara Çok Boyutlu Kişisel Liderlik programını iç eğitmenler kullanmaksızın başlatmak olduğuna karar verdi. “Eğitimlerin, eğitmen eğitimi alacak kendi yönetici ya da IK bölümümüz uzmanlarımızca yaygınlaştırılması yerine, Blanchard uzmanlarınca sunulması sonucunda katılımcıların daha yüksek düzeyde kabul göstereceğini düşündük. Düşüncemizin geçerliliğini proje sonrasında gördük. Şimdi herkes iletişimlerini geliştirmede ÇBLII'nin ortak dilini konuşuyor ve pratik araçlarını kullanıyor.”

 

Kazanımlar

Baurant, “Çok Boyutlu Kişisel Liderlik'e ilişkin aldığımız geribildirimler çok iyi,” diyor ve ekliyor; "İki yıl sonunda, "birer saatlik hatırlatma toplantıları" gerçekleştirdik. Bu toplantılarda, genel kurallar yeniden açıklandı ve modellere bir kez daha bakıldı. Yakınlarda Çok Boyutlu Kişisel Liderlik eğitiminin yeni versiyonu olan Çok Boyutlu Kişisel Liderliğin Büyüsü programına başladık. Son 15 yılda 1,000'in üstünde yöneticimizi ÇBLII eğitim sürecine kattık. Yöneticilerimiz için bu program, yönetici okulumuzun "tamamlanması zorunlu" bir programı olmuştur. ÇBLII'ye verdiğimiz değeri gösteren en önemli kanıtın bu olduğuna inanıyorum!”

—Philippe Baurant Caterpillar Belçika'nın işe alım ve Eğitim Yöneticisi. Kuruma 1973'te katıldı ve varolan pozisyonuna 1999'da atandı. Caterpillar Belçika'da en az 500'ü yönetici pozisyonunda olmak üzere 4000 kadar çalışana sahip.