Skanska
Sanayi Üretimi

ZORLUK

Dünyanın önde gelen inşaat, taahhüt ve gayrimenkul proje geliştirme firmalarından olan Skanska, sektörünün en güçlü bilançolarından birine de sahiptir. Skanska'nın kuruluşu 1887 yılına dayanıyor ve kurum 60,000 çalışanıyla, genel inşaat, altyapı, ticari alan gelişimi ve konut gelişimi olarak ayırabileceğimiz dört faaliyet alanında 4,000'e yakın müşterisine hizmet veriyor. Skanska'nın faaliyet gelirinin %73'ü sadece inşaat alanından gelmekteyse de kurum, gelişim fırsatları üzerine her zaman bir arayış içindedir.

 

Sektöründeki mükemmel kalitesi ile isim yapmış olan Skanska, aynı zamanda çalışan gelişimine verdiği önemden de gurur duymaktadır. Skanska için anahtar odak noktalarından biri, yenilikçilik ve bilgi paylaşımını en yüksek düzeye çıkarmak için çalışanlarının bağlılığını güçlü tutmaktır. Bunun yanında, kurum yenilik ve değişime öncülük edecek, iş ortamının durumunu anlayacak ve kurum içinde etkin bir şekilde iletişim kuracak liderler yetiştirme gayretindedir. Son olarak da Skanska, performansa yönelik öncülük becerileri yüksek liderleri her düzeyde yaratmayı hedeflemektedir.

 

ÇÖZÜM

Bir yanda GreatBoss (Muhteşem Yönetici) liderlik gelişim süreci adını verdiği, geleceğe yönelik ideal liderliğini oluştururken, aynı zamanda uyum ve entegrasyonu sağlamak, bilgi paylaşımı ve bağlılığı geliştirmek için Skanska, The Ken Blanchard Companies'in rehberliğinde bir çözüm arayışına giriyor. Skanska bu amacına ulaşmanın en iyi yolunun, lider inşaat ekiplerini hedef alarak bu ekipleri beş aylık bir eğitim sürecine sokmaktan geçtiğine inanıyor.

 

Web tabanlı ön çalışma ve değerlendirme vaka çalışmaları aracılığı ile hazırlığı yapılan eğitim süreci, iki ay içinde bitirilen, iki haftalık sınıf eğitimleri ile devam etti. Skanska aradığı çok yönlü liderlik kapasitesine ulaşmak için The Ken Blanchard Companies'in liderlik ve takım için LAP ve TAP değerlendirmelerini, Çok Boyutlu Liderlik II, Yüksek Performanslı Takımlar Kurma ve Liderlik Bakış Açısı eğitim programlarının içeriklerinden oluşan karma bir eğitim programı oluşturdu. Aylık olarak kişiselleştirilmiş koçluk seansları, katılan liderlerin gelişim süreçlerini en üst düzeye çıkarmalarına destek oldu. Farklı işletme birimleri ve merkezlerden otuzdört katılımcı, mini bir MBA görüntüsü veren bu eğitim deneyimi için bir araya geldiler. Bireyler, bu süreç boyunca sürecek şekilde takımlara ayrıldılar ve bu takımlara gerçek bir iş durumunu temel alan birer problemi çözme ödevi verildi.

 

SONUÇLAR

Skanska’nın başarısına anahtar katkı sağlayan unsurların başında üst yönetimin desteği gelmektedir. Aynı zamanda eski Skanska AB Başkanı ve Ceo'su da olan Amerika işletmelerinin başkanı ile Blanchard'ın kilit yöneticileri, her eğitim grubunun başında katılımcılara hitap ederek, onların bu eğitimin önemi ve işleri ile ilişkisini anlamalarını sağladılar. Skanska ayrıca bu projenin başarısında Blanchard ile ortaklığın çok önemli olduğunu hissetmekteydi. Skanska'nın İnsan Kaynakları Liderliği ve İş Geliştirme'den Sorumlu Kurumsal Direktörü John Benson'un sözleriyle "Blanchard, üst yönetimin desteğini sürekli olarak alabildiğimiz programımızın tasarlanıp sunulmasında anahtar rol oynamıştır. Blanchard uzmanları yıldızlarımızdır. Sürecin her aşamasında bizimle ortaklığa gittiler ve başarımız konusunda en az bizim kadar tutkuluydular.”

 

Skanska liderlik kapasitesi ve becerilerinde gelişim, ilerleme fırsatlarında artış gözlemledi. Bunun yanında, yürütülen bağımsız etki çalışmalarının sonuçları, katılımcıların % 83'ünün inancına göre, öğrendikleri yeni beceriler sadece işleri ile ilgili olmayıp aynı zamanda sonuç alıcı çözümlerdir. Aynı şekilde önemli olarak, kurum, kültüründe ciddi bir değişimi tüm düzeylerde uyumlu ve birbirine bağlı "Tek Skanska"ya yönelişi gözlemlemektedir.