Adobe
Bilgisayar Yazılım, Donanım ve Hizmetleri

Bilgisayar kullanılan iş yerlerinde ve evlerde, kısaca bulunduğu her yerde, Adobe Systems Incorporated markası, iletişim dünyasının sihirli değneği olarak kabul ediliyor. Milyar dolarlık bu yazılım şirketi, son 25 yıldır bireylerin ve işletmelerin görüntü, bilgi ve fikir iletişimini hem kolay hem de ekonomik bir biçimde gerçekleştirecekleri yaratıcı çözümler sunuyor.

 

ZORLUK

Dünyaya yayılmış 3500'den fazla çalışanı ile Adobe, eğitim programları aracılığı ile, kurumsal verimliliği arttırmayı, çalışan ve takımlarına koçluk desteği vererek anahtar yetkinliklere sahip profesyonelleri geliştirmeyi, öncelikli hedefler olarak belirlemişti. Bu konudaki kararlı tutumu, ABD'de çalışılacak en iyi yüksek teknoloji şirketleri sıralamasında, Adobe'yi liste başına taşımıştır.

 

ÇÖZÜM

(Fortune 2004) Bireylerin gelişimine yönelik tutum ve standartları olan ve bunlarla tutarlı görüş ve duruşa sahip birinci sınıf koçlar yetiştirme hedefindeki Adobe'yi The Ken Blanchard Companies'e yönlendiren de, kurumun aynı kararlı tutumudur. IK ve Kurumsal Gelişim Üst Yöneticisi Melissa Daimler bu karar için şöyle diyor: "Tercihimizi Blanchard'ın www.coaching.com'undan yaptık çünkü bünyelerinde bulunan koçların tümü Adobe kültürünü tanıyarak bizim modellerimize uyumlu olarak çalışmaya istekliydiler. Ayrıca yerelle sınırlı kalmamaları-telefon temelli modelleri-dünya çapında bir uygulama için iyi bir zemin oldu."

Sürekli ve tutarlı koçluk uygulamasının amaçlarına ne ölçüde hizmet edeceğini anlamak için Adobe, halihazırda yüksek performans gösteren çalışanlarının beceri ve donanımlarını arttırıp bütünleyecek bir pilot koçluk programı başlattı. Beklentileri; hem koçluk edilen katılımcıların, hem de onların içinde çalıştıkları ya da yönettikleri takımların ve bunlara ek olarak da kurum verimliliğinin olumlu etkilenmesi şeklinde sıralanmaktaydı.

 

SONUÇLAR

Katılımcıların tamamı, Adobe'de koçluk programının devam etmesinden yanaydı. Katılımcılar, kazanımlarını şu şekilde sıraladılar; bireysel farkındalıklarında artış (%53), liderlik stil ve becerisini teşhiste artan bir yetkinlik (%48), iletişimde gelişme (%40)