Catalyst
Bilgisayar Yazılım, Donanım ve Hizmetleri

Dünya’nın 300 şehrinde, bir gazeteyi, dergiyi veya telefon rehberini elinize aldığınızda tuttuğunuz kağıt büyük olasılıkla Catalyst Paper ürünüdür. Kuzey Amerika’nın en büyük kağıt hamuru şirketlerinden biridir. Catalyst 3.800 çalışanıyla kaliteli kağıt ve kağıt hamuru ürünleri üretmektedir.  

ZORLUK

Kurum yıllarca büyüdü ancak 1990’larda yavaşlamaya başladı. Sistemler, süreçler, maliyet kısıntıları, güvenlik, verimlilik gibi konularda yeni baskılar oluşmaya başladı. Çalışan-yönetim ilişkileri değişim ihtiyacını artırdı.

Catalyst tatsız bir seçim yapmak zorunda kaldı. Ya o zamana kadar ki işletme tarzını değiştirecek ya da kapıya kilit vuracaktı. Kurum mücadele etmeye ve operasyonel mükemmelliği yakalayacakları bir yolculuğa çıkmaya karar verdi. Bunun için de açık kitap yönetimi adını verdikleri bir kültür yarattılar, her kademeden çalışanları bu işi yürütmenin gerçekleri ve maliyetleri hakkında eğittiler ve tüm çalışanların çözümün parçası olmasını sağladılar. Tanımlanan en büyük problemlerden biri, ilk, orta ve üst yönetimde liderlik becerilerinin olmamasıydı. Catalyst’de liderlik pozisyonunda olup da kendisine eğitim verilmeyen ve koçluk edilmemiş çok insan vardı.

ÇÖZÜM

Kurum The Ken Blanchard Companies ile ortaklık kurarak Çok Boyutlu Liderlik II, Yüksek Performanslı Takımlar Kurma ve Liderler için Koçluğun Temelleri Programlarını başlattı. Hedef, yüksek performanslı ve katılımı teşvik eden bir kültür yaratarak, şirket varlıklarını satmadan ve maliyetleri kısmadan, verimliliği ve üretkenliği artırmaktı.

Üst liderlik takımları, yöneticiler ve şefler; SLII içeriğinin online olarak verilmesiyle başlanan bir sürece katıldılar. Bu süreç, daha sonra beceri alıştırmalarının ve gerçek zamanlı iş problemlerinin çözüldüğü iki günlük sınıf içi eğitimler ve takip amaçlı koçluk seansları ile devam ediyordu.  Söz konusu eğitim girişim başladığından bu yana şu konularda çarpıcı iyileşmeler gözlendi: güvenlik (işyerinde medikal hadiseler ve yaralanmalar azaldı), maliyetler (üretim nakit maliyetleri azaldı), üretkenlik (işletme verimliliğinde artış).

SONUÇLAR

Catalyst, Dünya çapında güvenlik ve kurumsal mükemmellik alanlarında ilerlemeyi izlemek için  kapsamlı bir takip sistemi kurdu. İnanılmaz sonuçlar almaya ve daha önceki performans rekorlarını kırmaya devam ediyor.

  • Bir yıl içinde odaklanma, hesap verebilirlik, cevap verebilirlik ve sürece katılım alanlarında %4’den %7’ye kadar iyileşme gözlendi.
  • Medikal hadiseler üç yıllık bir süreçte %35 düştü ve yaralanma sıklığı  dört yıllık bir süreçte %47 azaldı.
  • Kurum iyileştirmeler ile 103 milyon dolar kazandı ve ürün ve pazar gelişimi, enerji verimliliği ölçümleri ve tedarik zinciri optimizasyonu ile 84 milyon dolar daha kazanılacağı öngörülüyor.
  • Catalyst, çalışanları kalite konusunda seferber etti. Böylece müşterilerin ürün şikayetlerinde yıl sonuna kadar %35 azalma gözlendi.
  •  MGT tarafından yürütülen müşteri memnuniyeti anketi, Catalyst’i temel kağıt ürünü kategorilerinde sanayi ortalamaları içinde veya üstünde gösterdi.