KENDİNİZİ VE BAŞKALARINI GELİŞTİRİN


Hay Group, Aon Hewitt ve diğer danışmanlık firmaları tarafından gerçekleştirilen araştırmalar açıkça gösteriyor ki; çalışanların iyi hissetmesi, gönülden bağlılığı ve performansı üzerinde liderlerin rolü çok büyük.

The Ken Blanchard Companies’in çalışan tutkusu üzerine yaptığı araştırmaya göre bir liderin davranışlarının çalışanlar tarafından nasıl algılandığı çok önemli. Çünkü çalışanlar üzerinde bırakılan etki bu algıyla doğrudan ilişkili. Aynı zamanda, bir çalışanın aynı kurumda çalışmaya devam etmek istemesi ve yüksek performans sergilemeye niyet etmesi de bu algı ile doğrudan bağlantılı. 

Öyleyse niçin daha fazla şirket kendi liderlerini geliştirmeye yatırım yapmaz? Onları doğru yönde adımlar atmaktan alıkoyan nedir? 

Danışman-Yazar Scott Blanchard’a göre: "Pek çok kurumun DNA'sında bu yoktur. Bazı şirketler, işte tam da bu nedenle büyüyemez. Bu durum, o kültürlerin içinde olup da büyümek ve gelişmek isteyen yöneticiler ve bireyler için zordur." 

Gelişip büyümek isteyen insanlar, kendilerini ve başkalarını geliştirmeye yönelik net bir süreç yoksa kısa zamanda çakılıp kalmış veya duvara toslamış hissedeceklerdir. Bu insanlar için tek seçenek ya kabullenmek ya da daha iyisi için kurumlarını terk etmektir.

Blanchard ise bunu önlemek için kurum ve birey düzeyinde bir görev yürütüyor.

"Pek çok insan kendine yatırım yapmaz. Spora gitmek için yatırım yapar, ten rengine yatırım yapar, çocuklarının diş tellerine ve hatta çocuklarının gelişimine yatırım yapar ama kendine yatırım yapmaz. Kilo vermek ve sağlık için bolca yatırım yaparken, liderlik gelişimine yatırım yapmaz.

Bununla birlikte, Blanchard insanların büyümek istediğini biliyor ve son 20 yılda kar amaçlı üniversitelerde yaşanan kayıt patlamasına dikkat çekiyor. Daha iyi bir iş için, yeterlilik kazanmak amacıyla eğitimlerini tamamlama veya ilerletme yoluna başvuran yüz binlerce insan mevcut.

"İnsanlar genellikle aynı işi ellerinde tutmak için daha çok eğitim alıp yüksek lisans yapmaz, yeni sertifikalar almaz. Amaçları daha iyi bir işe girmektir. Liderlik gelişimi hakkında ilginç olan, şirketinizin size fırsatlar sunabilecek olmasına rağmen, nihayetinde ihtiyacınız olan eğitimi almak, profesyonel bir yönetici olarak sizin görevinizdir.

Blanchard'ın ifade ettiği gibi, iyi niyetli insanlar gelişmek isterler ve yaptıkları şeyin önemli olduğuna inanırlar; diğer insanlar onlara güvenirler fakat her zaman çakışan çıkarlar söz konusudur. İnsanlar meşgul fakat bazen de hallerinden memnundurlar ve bilmeleri gereken her şeyi zaten bildiklerine düşünürler.

"Fakat Stephen Covey'in her zaman dediği gibi, 'testereyi bilemeye' devam etmek zorundasınız. Bir lider olarak, mevcut becerileriniz her ne olursa olsun daima öğrenip gelişmek istersiniz." Blanchard’ın severek verdiği bir örnek var. "Doktorunuzu sevebilirsiniz fakat bilgi sahibi olmasını umar ve beklersiniz. En son araştırmaları, teknikleri ve tedavileri izleyerek bilgi sahibi olmasını ümit edersiniz. Aynı şey liderler için de geçerlidir. Her zaman bilgi sahibi olmanız gereken yeni bir şeyler vardır. Değişime karşı çıkmak, aslında geri gitmek anlamına gelir, çünkü insanlar her zaman yeni şeyler öğrenmeye ihtiyaç duyarlar. Öyleyse, bunun azcık bile farkında değilseniz ve kendinize yatırım yapmıyorsanız, aslında durumunuz kötüleşiyor demektir."


İŞE KENDİNİZİ TANIYARAK VE ANLAYARAK BAŞLAYIN

Blanchard, kendilerini yenilemek ve canlanmak isteyen, bu konuda bazı adımlar atmayı hedefleyen liderler için odaklanacak dört alan öneriyor. Öncelikle, bugünkü halinizin resmini çekmelisiniz. Ne durumdasınız? İnsanlar sizi nasıl algılıyorlar?

"Liderlik konusunda, en sevdiğim düşünürlerden biri olan Warren Bennis, büyük liderlerin işe kendilerini tanıyarak başladığını tespit etmiştir. Bennis buna “pozitif öz-değerlendirme” der. İyi liderler, güçlü yönlerini geliştirip, zayıf yönlerini azaltabilir, kendilerini etkin bir şekilde yönetir ve böylece kendi kendilerine oluşturdukları kısıtlamaların onları sınırlandırmasına izin vermezler.

Bununla birlikte Blanchard, kendinize ait bir resme sahip olmak için başkalarının görüşlerine de başvurmanız gerektiğinin altını çiziyor. Sadece öz-değerlendirme ile kendini anlamak mümkün olmaz. Blanchard, bu konuyu açıklamak için şu örneği veriyor.

"Hatırlıyorum da, seyahatim sırasında küçük oğlumla birlikte Chicago O’Hare Uluslararası Hava Limanı'ndaydım. Gömleğimi çekiştirerek, 'Babacığım, babacığım' oradaki adamın başındaki şey ne?' dedi.

Oraya baktığımda, kafasında berbat bir peruk olan bir adam vardı. Peruk ön taraftan yeterince kötü gözüküyordu fakat arkadan gerçekten de çok kötü gözüküyordu. Olabildiğince iyi görünmeye çalışarak Chicago hava limanından geçiyor ve bunu sorunsuz bir şekilde yaptığına inanıyordu.

Fakat keşke bunu diğer insanlara danışarak bir gözden geçirseydi. O zaman kendisi ile ilgili olarak diğer herkes için aşikar olan bazı şeyleri keşfedecekti.

"En iyi liderler kendi öz-algısı ile çevresindekilerin algılarını karşılaştırabilenlerdir. Onlar, Etraflarında 360 derece dönüp kendilerine bakarlar. Kaçınılmaz olarak, zayıf liderler diğer insanların gözünde nasıl bir izlenim bıraktıklarını umursamazlar veya bu konuda yanlış bir farkındalığa sahiptirler. İşte Dilbert ve sivri saçlı patronun durumu da bundan ibarettir. Öyle biri olmayın. Hiç kimse öyle biri olmak istemez."


İLİŞKİ KURUN

Blanchard, bir sonraki adım olarak, insanlarla ilişki kurma becerinizi geliştirip sürekli iyileştirmenizi öneriyor. Hatırlanması gereken bir şey varsa, o da ilişki kurmanın insanlara hizmet etmenin temelini oluşturmasıdır.

Blanchard’ın deneyimlerine göre, sadece kendi iş programına odaklanmak yerine başkalarına odaklanan liderlerin davranışları çalışanlar tarafından farklı biçimde algılanır ve bu çok önemlidir. İnsanlar, liderlerinin doğru yerden geldiğini düşünürlerse, ona inanır ve kendilerini güvende hissederler; liderlerinin hatalarını affederler ve daha çok zahmete girer, sıkı çalışır ve daha fazla başarı kazanmaya istekli olurlar.

Blanchard, basit bir dinamiği 'yüzünüzü insanlara doğru çevirirseniz, onlarda yüzlerini size doğru çevirirler' şeklinde tanımlayan ünlü evlilik danışmanı John Gottman'nın çalışmasına dikkat çekiyor. Blanchard bunu şöyle açıklıyor, " Giderek artan bir sıklıkla birbirinizi doğru bir şeyi yaparken yakalamak istersiniz. Herhangi bir ilişki içinde olmak, yüzünüzü en etkin şekilde insanlara doğru nasıl çevireceğinizi öğrenmektir. "


SONUÇ ÜRETİN

İlk iki adım işin temelini oluşturur ve bir lidere insanları daha iyi performans göstermeleri için zorlamasına olanak verir. Bir yönetici olarak, çalışanların becerilerinin artmasına imkân veren bir ortam oluşturmak istersiniz. Niyetiniz, bencil bir insana dönüşmek için kendinizi anlamaya ve tanımaya çalışmak ya da insanlar kendilerini iyi hissetsinler diye onlarla ilişki kurmak değil. Açık bir biçimde niyetiniz, daha iyi sonuçlar elde etmektir. İşte bu odaklanmanız gereken 3. alandır.

Ancak bu manipülatif bir biçimde değil; liderlerin ve bağlı çalışanların kurum hedeflerine ulaşmak için birlikte çalışması ile gerçekleşiyor. Blanchard'ın ifade ettiği gibi, "Liderlik insanlara yaptığınız bir şey değil, hedeflere ulaşmak için kendileriyle ortaklık kurarak, insanlarla birlikte yaptığınız bir şeydir."

"Daha iyi sonuçlar almak için kişilerarası kapasiteyi artırmayı amaçlarsınız. Büyük insanlar üst düzeyde performans göstermek isterler. Daha fazlasını vermek ve kullanılan ölçüler her ne ise o kapsamda daha fazlasını başarmak isterler.

"Performans ve memnuniyet, bir madeni paranın iki yüzü gibidir. Elbette ilk iki bölüm (öz algı ve ilişki kurmanın yumuşak tarafları) ikinci bölüme geçmenizi sağlar. Çünkü güven ve yakınlık kurmuş; enerji yaratmışsınızdır.

Blanchard’a göre, işte bu noktadan itibaren insanlardan yapabildiklerine inandıklarından fazlasını isteyebilir ve kusursuz ilişkilerin ve liderlerin doğal sonucu olarak becerilerin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Artık insanlar mümkün olduğunu düşündüklerinden daha fazlasını verebilirler ve bunu yaptıklarında kendilerini daha iyi hissederler. Çünkü o zamana kadar yapabildiklerini düşündükleri şeyden daha fazlasını başarmaktadırlar. "O an bu zor gelebilir. Ancak, geriye dönüp baktığınızda, genellikle o ana kadar yapabildiklerinizden daha fazlasını başarmanıza yardım eden insanlara minnettar olursunuz. Çoğunlukla her insan sahip olduğu en iyi liderler hakkında konuşurken, düşündüğünden daha fazlasını nasıl başardığından bahseder."


SON OLARAK KARİYERE ODAKLANMAK İSTERSİNİZ

Günümüzün çalışma ortamında büyümek, her zamankinden daha önemli. Büyüme, bu yeni ekonominin nakitidir. İnsanlar, kendi değerlerini koruyan şeyin büyüme ve yeni şeyler öğrenme becerisi olduğunu kabul ederler. Dördüncü ve son adımda, büyüme ve yeni şeyler öğrenme becerisinin, bir lider olarak sahip olduğunuz becerilerin içinde yer aldığından emin olmanız gerekir.

Blanchard, "Bir lider olarak hedefiniz, kariyer yolculuğunda çalışanların ortağı olduğunuzu göstermektir." diyor. "Göreviniz, mevcut işlerinde iyileşmeleri için onlara şans verirken bir yandan da kariyerlerinin bir sonraki basamağıyla ilgili fırsat yaratmak için yollar bulmaktır."

Bu bir yolculuktur. Bu yolculukta, önce kendinizi anlayarak işe başlar, daha sonra başkalarını anlarsınız. Böylece onlarla ortak hedefler doğrultusunda nasıl çalışacağınızı daha iyi görürsünüz. Bu yolculuk, hem bireyin hem kurumun yararına sonuçlanır.

 

 


Daha iyi liderlik uygulamaları ile sizin ve başkalarının içindeki hazineyi nasıl ortaya çıkaracağınızı öğrenmek ister misiniz? Öyleyse bu ücretsiz web etkinliğinde bize katılın!DAHA YÜKSEK PERFORMANS İÇİN KENDİNİZE VE BAŞKALARINA LİDERLİK EDİN: DÖRT KATLI BİR YAKLAŞIM

19 Mart 2014 Çarşamba
19:00 TSİ

Bu web etkinliğinde, Danışman-Yazar Scott Blanchard, başkalarının ve kendi içinizdeki en iyiyi ortaya çıkarmaya yönelik dört adımlı bir süreci paylaşacak. Blanchard, çeşitli sektörlerden müşterileri için oluşturduğu yönetim geliştirme programları ile sahip olduğu deneyimlerden yararlanarak, daha yüksek performans ve memnuniyet sağlamak için dört temel alana odaklanmanın önemini vurgulayacak.

 

 

  1. Kendinizi tanıyın ve anlayın. Kendi mizacınızı, inançlarınızı ve değerlerinizi tartmanın tekniklerini öğrenin. Ayrıca kendinizi nasıl görüyorsunuz. Bu değerlendirmenin, diğer insanların size bakışıyla uyuştuğundan emin olmak için bir alıştırmayı da öğreneceksiniz.
  2. İlişki kurun. İlişkiler ve performans konulu araştırmalara bir göz atın. Önemli iş ilişkilerinizi nasıl belirleyeceğinizi, planlayacağınızı ve geliştireceğinizi öğrenin. 
  3. Sonuç üretin. Hedef belirleme, becerilerin teşhisi, motivasyon ve başarılı olmak için ihtiyaçların tespiti ile ilgili herkesin düştüğü hatalar hakkında bilgi edinin. 
  4. Kariyer planlayın. Kendiniz ve başkaları için bir gelişim stratejisini nasıl oluşturacağınızı öğrenin.


Kendinizin ve üzerinde etkili olduğunuz diğer insanların içindeki potansiyeli ortaya çıkarmak istiyorsanız, bu fırsatı kaçırmayın.

Şimdi Kaydolun!

 

 

Etkile Bülten

14.05.2024

Günümüzde en iyi liderlerin ortak özellikleri neler?

Blanchard'ın SLII® liderlik gelişim programının yeni, bir günlük tasarımında, eğitmenler En iyi Lider / En Kötü Lider Uygulaması ile başlıyor. Blanchard güven çalışmaları lideri Randy Conley’e göre bu uygulama, insanların, hem başarılı hem başarısız liderlikle ilgili kendi deneyimlerini, modelimizle ilişkilendirmeleri açısından harika bir yöntem.

Devamı

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

captcha

Çerezler, içeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için kullanılmaktadır. “Kabul Et” seçeneği ile tüm çerezleri kabul edebilirsiniz veya “Çerez Ayarları” seçeneği ile ayarları düzenleyebilirsiniz. Çerez Politikası